Oda Termostatı Nasıl Kullanılır?

Oda termostatı, verimli bir ısınma için önemli cihazlardan biridir. Kombi vb. ısıtma ünitelerinde kullanılan oda termostatları, oda sıcaklığı istenilen dereceye geldiğinde ısıtma ünitesine açma/kapama yaptırarak oda sıcaklığını sabit tutmaya yarar. Çalışma prensibi ve kullanım şekillerine bağlı olarak çeşitli oda termostatları bulunur. Bunlar; on/off oda termostatı, modülasyonlu oda termostatı, mekanik oda termostatı, dijital oda termostatı ve kablosuz oda termostatıdır. Oda termostatları ortam sıcaklığının hassas bir şekilde kontrol edilmesini sağladığı için yakıt ve elektrik tasarrufu konusunda birçok avantaj sağlar. Siz de oda termostatı kullanmak istiyor ve oda termostatı nasıl kullanılır diye merak ediyorsanız sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Oda termostatı kullanımı ile ilgili tüm ipuçlarına gelin birlikte bakalım!

Oda Termostatı Kullanımı

Oda termostatı nasıl kullanılır sorusundan önce oda termostatı neden kullanılmalıdır sorusunu yanıtlayalım. Oda termostatı kullanımının temelde iki amacı vardır: Konfor ve tasarruf. Oda termostatları doğru şekilde kullanıldığında ve doğru ayarlama yapıldığında hem enerji tasarrufu sağlar hem de yaşam alanlarınızın çok daha konforlu olmasına yardımcı olur. Peki oda termostatı nasıl kullanılır?

  •  Oda termostatı bulunmayan kombiler, tesisat suyu sıcaklığına göre çalışır. Dolayısıyla evinizin sıcaklığı dışardaki hava sıcaklığına bağlı olarak değişkenlik gösterir.
  •  Oda termostatının kullanılmadığı dairelerde ısı yüksek geldiğinde kullanıcı kombi üzerinden ayarı kısmak, ısı düşük geldiğinde ise yükseltmek isteyeceğinden devamlı olarak kombi ısı ayarı ile oynaması gerekir. Oda termostatı kullanılan dairelerde bu gibi durumlar yaşanmaz. Çünkü oda termostatı otomatik olarak kombinin kapanıp açılmasına yardımcı olur.
  • Oda termostatı gerekli mi sorusunun yanıtını sunduğu konfor ve tasarruf avantajıyla yanıtlamaya çalıştık. Sırada oda termostatını doğru ve verimli bir şekilde kullanmanın ipuçları yer alıyor.
  • Oda termostatını çalıştırmak ve kullanmak son derece kolaydır. Kombinizin sıcaklık ayarının 50° olduğunu varsayalım. Oda termostatından ayar 23° seçildiğinde kombi; termostatın yer aldığı odanın sıcaklığını 23° olana dek tesisat suyunu 50° de sabit tutacaktır. Oda sıcaklığı ayarlanan dereceye geldiğinde yani 23° olduğunda kombi çalışmayı durduracaktır. Bu değerin altına düştüğü zamansa kombi yeniden çalışmaya başlayacaktır. Oda termostatının çalışma prensibi işte bu şekildedir.
  • Oda termostatını verimli bir şekilde kullanabilmek için oda termostatında yaşam alanınız için ideal sıcaklığı belirlemeniz yeterlidir.
  • Oda termostatları arasında haftalık programlı modeller de bulunur. Haftalık program özellikli oda termostatları ile evinizde istediğiniz sıcaklık değerlerini önceden belirleyebilir ve ayarladığınız programa göre kombinize açma/kapama yaptırabilirsiniz.
  • Oda termostatları ile ayrıca uyku, evde ve dışarıda olma durumunuza göre de kombinizi önceden programlayabilirsiniz.
  • Oda termostatı kullanımında bilmeniz gereken önemli bir ipucu da şudur: Evde olmadığınız zamanlarda ya da uyku saatlerinizde istenilen dereceyi düşürmeli, evde bulunduğunuz ve uyanık olduğunuz saatlerde ise dereceyi yükseltmelisiniz.
  • Evden kısa süreli uzaklaşacağınız zaman da kombiyi tamamen kapatmak makul bir uygulama değildir. Çünkü ev sıcaklığını 17-18°C‘nin altına düşmesi durumunda evi tekrar ısıtmanız daha maliyetli olacaktır.

Oda Termostatı Nereye Konmalı?

 

Oda Termostatı Nereye Konmalı?

Oda termostatı satın aldığınızda cihazı, yaşam alanınızda en uzun süre kullandığınız odaya ya da bölüme yerleştirmelisiniz. Oturma odası evlerde genellikle en çok kullanılan alan olduğu için termostatı buraya yerleştirebilirsiniz. Oda termostatı, tercihen camlara ve kapıya yakın olmayacak şekilde konumlandırılmalıdır. Eğer kapıya yakın konması gerekiyorsa cihazla kapı arasında en az 50 cm bulunmalıdır. Termostatın konum olarak yerden yüksekliği ise en az 50 cm en fazla 1,50 metre olmalıdır. Kablosuz oda termostatları, yerleştirme açısından oldukça avantajlı cihazlardır. Ev içerisinde istenilen yere kolayca taşınıp konumlandırılabilen kablosuz oda termostatları, son dönemin en çok tercih edilen termostat çeşitleri arasında yer alır.

Oda Termostatı Kombi Kaç Dereceye Ayarlanmalı?

Oda termostatı kaç derecede olmalı sorusu da en çok merak edilen sorulardan biridir. Oda termostatı dünya standartlarına göre kış şartlarındaki ideal sıcaklık olan 22 ⁰C’ye ayarlanmalıdır. Oda termostatı daha yüksek bir ısı değerine ayarlandığında yakıt harcamanızı arttıracaktır. Tasarruflu bir kullanım için 22 derece idealdir. Ancak eğer oda termostatını 22 dereceye ayarladığınızda eviniz yeterince ısınmıyorsa bu durumda kombi üzerinden sıcaklığı arttırabilirsiniz.

Yaşam alanlarınıza konfor katan, enerji tasarrufu sunan oda termostatları Alarko Carrier’de sizleri bekliyor. Haftalık programlı oda termostatlarından akıllı termostatlara aradığınız pek çok tasarruf ürününü Alarko’da bulabilirsiniz.