Oda Termostatı Devreye Girmiyor ise Ne Yapılmalı?

Mekanlarınızı en verimli şekilde ısıtmanıza, konforlu yaşam alanlarına sahip olmanıza ve enerji tasarrufu elde etmenize yardımcı olan oda termostatları, oda sıcaklığı istenilen dereceye geldiğinde ısıtma ünitesine açma/kapama yaptırarak ortam sıcaklığını sabit tutmaya yarayan cihazlardır. Yakıt ve elektrik tasarrufu konusunda pek çok avantaj sunan oda termostatları, mekânın sıcaklığını hassas bir şekilde kontrol eder. Her cihazda olduğu gibi oda termostatlarında da zaman zaman arızalanmalar ya da devreye girmeme gibi problemler yaşanabilir. Oda termostatı devreye girmiyor ya da arıza veriyor ise bunun nedenlerini bilmeniz ve soruna uygun bir çözüm getirmeniz gerekir. Oda termostatı kullananlar için oda termostatlarında meydana gelebilecek muhtemel arızaları ve çözümlerini ele aldığımız bu yazıda siz de ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilirsiniz.

Oda Termostatı Devreye Girmiyor, Ne Yapabilirim?

Oda Termostatı Devreye Girmiyor 1

Oda termostatı arızaları arasında en yaygın olanı termostatın devreye girmemesi sorunudur. Oda termostatı devreye girmiyor ise bunun muhtemel sebeplerinden biri termostat içinde yer alan pillerde zayıflama meydana gelmiş olmasıdır. Oda termostatları genelde dijital modeller olduğu için içerisinde piller bulunur. Bu pillerin zamanla zayıflaması, oda termostatının devreye girmemesi yani çalışmamasına sebep olabilir. Bu durumda oda termostatının pilini değiştirmeniz gerekir.

Oda termostatı çalışmıyor ise ilk olarak termostatın pillerini kontrol etmenizi öneririz. Termostatın pilinin zayıfladığını ekrandaki derecenin okunamamasından da anlayabilirsiniz. Kombinin devreye girmemesi, oda termostatının çalışmaması durumunda öncelikle cihazın pilini değiştirip yeniden denemeniz gerekir. Cihazın pilini değiştirdiğinizde büyük ihtimalle sorun çözülmüş olacaktır.

Önemli: Her kış başlangıcında dijital oda termostatınızın pilini değiştirerek arıza oluşumunu minimuma indirebilirsiniz.

Eğer kullandığınız kablosuz oda termostatı devresinde bir sorun yaşıyorsanız bunun sebebi bağlantı kopukluğu olabilir. Kablosuz oda termostatları iki ayrı parçadan oluşur. Bunlardan birisi oda içerisinde bulunan oda termostatı diğeri ise kombiye bağlanan alıcıdır. Kablosuz oda termostatları bilindiği gibi radyo frekansı, Wireless ya da Bluetooth bağlantısı ile haberleşme sağlar. Bu haberleşme koptuğunda kombi termostat devresi çalışmayabilir. Bu yüzden eğer kablosuz oda termostatı devreye girmiyor ise bağlantının kopuk olmadığından emin olmanız gerekir.

Önemli: Kablosuz oda termostatlarının bağlantısı çoğunlukla uydu alıcı, modem, oyuncak araba kumandası gibi frekans ile çalışan cihazlardan olumsuz etkilenir. Bu gibi arızalarla karşılaşmamak için oda termostatlarını bu cihazlardan uzak tutmanızı öneririz.

Eğer dijital oda termostatı değil kablolu oda termostatı kullanıyorsanız oda termostatı arızası kablo bağlantısındaki kopukluklardan kaynaklıyor olabilir. Kablolu oda termostatı kullanılan bir ortamda, kombinin hiçbir şekilde devreye girmemesi ve peteklerin ısınmamasındaki en yaygın sebep oda termostatı bağlantısı kopukluklarıdır. Sorunu tespit etmek için kablonun sağlamlık tespitini dijital ölçü aleti ile yapabilirsiniz.

Oda Termostatı Dereceyi Yanlış Gösteriyor, Ne Yapabilirim?

Oda termostatı devreye girmiyor sorunu kadar yaygın karşılaşılan bir başka arıza da oda termostatı dereceyi yanlış gösteriyor sorunu. Oda termostatının dereceyi yanlış gösterdiğini şu şekilde anlayabilirsiniz: Diyelim ki oda termostatı 23 dereceyi gösteriyor ancak oda sıcaklığı düşük. Bu gibi durumlarda oda termostatının dereceyi yanlış gösterdiğini anlayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda oda termostatınızın kalibrasyon ayarının yapılması gerekiyor. Oda termostatı kalibrasyon ayarı kullanılan marka ve modele göre farklı adımlarda gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden oda termostatının kullanma kılavuzunu inceleyebilir veya marka ve model aramasıyla kalibrasyon ayarı araştırması yapabilirsiniz.

Önemli: Oda termostatı kalibrasyon ayarı yaparken oda termostatınızın yanına ayrı bir derece getirmelisiniz. Kalibrasyon ayarını ikinci dereceye göre ayarlayarak cihazınızın daha doğru sıcaklık ölçümü yapmasını sağlayabilirsiniz.

Oda Termostatım Arızalandı, Nasıl Devre Dışı Bırakabilirim?

Eğer oda termostatınız arızalandı ve kombiniz devreye girmiyorsa ortamın ısıtılmaya devam etmesi için oda termostatının devre dışı bırakılması gerekir. Eğer kablolu oda termostatı kullanıyorsanız oda termostatında bulunan iki kabloyu oda termostatından sökmeniz ve uçlarını birbirine bağlamanız gerekir. Bu işlemi yaptığınızda kombiniz direkt olarak devreye girecek ve çalışmaya başlayacaktır.

Eğer kablosuz oda termostatı kullanıyorsanız kombi yanında bulunan cihazdaki 4 kablodan ikisinin sökülüp yine uçlarının birbirine bağlanması gerekir. Bu 4 kablodan ikisi şebeke kablosudur ve bunlarda elektrik vardır. Bu yüzden şebeke kablosu olmayan diğer 2 kablonun sökülmesi gerekir.

Önemli: Eğer hangi kabloda elektrik olduğunu bilmiyorsanız, daha önce böyle bir işlem yapmadıysanız mutlaka teknik destek almalısınız.