Kombi Neden Su Eksiltir? Kombi Basıncı Neden Düşer?

Vazgeçilmez iklimlendirme cihazları arasında yer alan kombiler hem ısınma hem de sıcak su ihtiyacımızı karşılamaya yardımcı olur. Ancak kombiler kimi zaman olması gerektiği gibi çalışma performansı göstermez. Kombilerde en sık karşılaşılan arızalardan biri de kombinin su eksiltmesi ve basıncının düşmesidir. Kombilerin su basıncının sürekli olarak düşmesinin birçok nedeni olsa da en sık yaşanan durumlardan biri yerden geçen kalorifer tesisatının patlamasıdır. Bunun yanı sıra farklı sebepler de kombinin su eksiltmesine neden olabilir. Eğer böyle bir arıza yaşıyorsanız ve kombi neden su eksiltir diye merak ediyorsanız sorularınızın yanıtını yazımızda bulabilirsiniz. Kombi basıncı neden düşer ve daha pek çok sorunun cevabı burada!

Kombi Suyu Neden Eksiltir?

Eğer kombinizin suyu, 2-3 ayda bir eksiliyorsa bu normal bir durum olup, arıza belirtisi değildir. Kombi suyu eksildiğinde altındaki vanayı açarak bar seviyesini tekrar eski haline getirebilirsiniz. Kombi basıncı 1 bar değerinin altına indiğinde bar seviyesi 1.5 olana kadar su takviyesi yapmalısınız. Zira kombide 1.5 ya da 2.0 bar gibi yeterli seviyede su bulunmadığında eşanjörün ısınması oldukça tehlikelidir. Çünkü suyun az olması kombinin devir daim yapamamasına neden olabilir.

Ancak kombi basıncı sürekli olarak düşüyorsa bu, bir arıza belirtisi olabilir. Kombinin su eksiltiyor olmasının pek çok farklı sebebi olabilir. Tüm bu olası etkenlere gelin hep birlikte bakalım:

 • Eşanjörde çatlak olabilir.

Eğer kombi basıncı sürekli düşüyorsa bunun sebebi eşanjörde çatlak olması olabilir. Eşanjördeki çatlağı fark etmek zordur çünkü çatlaktan çıkan su buharlaşır.

 • Su kaçağı olabilir.

Kombi neden su eksiltir sorusunun bir diğer muhtemel cevabı da su kaçağıdır. Özellikle çok sık su eksilmesi durumlarında su kaçağı ihtimali üzerinde durulur. Tesisat sisteminin herhangi bir yerinde ufak sızıntı olması durumunda bile kombi basıncı düşebilir. Kombideki suyun hızlı azalma hızıyla kalorifer borusundaki su kaçağının büyüklüğü doğru orantılıdır, yani kombi su eksiltmesi ne kadar sık ve hızlıysa kalorifer borularındaki su kaçağı da o kadar büyüktür. Düzenli olarak kombiye su basmanıza rağmen basınç her gün düşmeye devam ediyorsa çok büyük olasılıkla tesisatta kaçak vardır. Böyle bir durumda arızayı tek başınıza çözemezsiniz ve mutlaka bir tesisatçıdan destek almanız gerekir.

 • Kombideki suyun azalması ya da kombide çok fazla su olmasından dolayı olabilir.

Kombi basıncı neden düşer sorusunun muhtemel bir diğer cevabı da kombideki suyun azalması ya da kombide gereğinden fazla su bulunmasıdır.

 • Denge kabındaki hava tükenmiş olabilir.

Kombinin denge tankında bulunan hava tükendiğinde içine su almaya başlar ve basınç göstergesinde hem yükselme hem de düşme yaşanabilir.

 • Kombiye su veren vana arızalanmış olabilir.
 • Kombinin yıllık bakımlarının aksatılması da kombi neden su eksiltir sorusunun yanıtı olabilir.
 • Kombi suyu eksiltiyor arızasının olası sebeplerinden biri de radyatör bağlantılarındaki kaçaklardır.

Kombi su eksiltiyor ise radyatör bağlantılarını kontrol etmekte fayda var. Ayrıca odalarda bulunan radyatörlerin bir ya da birden fazlasında delik olması durumunda da kombi su eksiltmesi yapabilir.

 • Genleşme tankındaki hava tükenmiş olabilir.
 • Kombinin ömrü tükenmiş olabilir.

Cihazınız ömrünü tükettiğinde de su eksiltmesi problemi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunun yanı sıra kombinin içerisinde bulunan parçalarda delinme meydana geldiğinde de basınç göstergesinde çok az bir düşüş gözlemleyebilirsiniz.

Kombi Su Eksiltiyor, Ne Yapmalıyım?

Kombi Neden Su Eksiltir

Eğer kombi su eksiltiyor ne yapmalıyım diye merak ediyorsanız bunun için ilk olarak kombinin su eksiltmesinin ne sıklıkta olduğunu gözlemlemelisiniz. Kombi su eksiltme durumu arada bir meydana geliyorsa bu olağandır. Anca kombi sürekli su eksiltiyor ise eşanjör ya da kalorifer tesisatında bir arıza durumu olabilir. Bu yüzden en kısa sürede yetkili servis ile iletişime geçmelisiniz.

Cihazın hangi sebepten dolayı su eksilttiğini siz de kolayca anlayabilirsiniz. Eğer kombi düzensiz bir şekilde su eksiltiyorsa bu durumda sorun kombiden kaynaklanıyor demektir. Bu senaryoda kombinin su seviyesi arada bir yükselir. Ancak eğer yalnızca su seviyesi düşüyorsa kombi tesisatında bir kaçak olma ihtimali yüksektir. Eğer kombinin suyunu her gün tamamlamanıza rağmen su eksilmesi devam ediyorsa büyük olasılıkla sorun tesisattan kaynaklanıyordur. Ayrıca kimi zaman kalorifer peteklerindeki delinmeler de bu soruna sebebiyet verebilir. Eğer kombi sürekli olarak su eksiltiyorsa, evin tüm odalarındaki petekleri iyice kontrol edin. Herhangi bir delinme ya da çatlama olup olmadığından emin olun.

Kombi Su Basıncı Nasıl Arttırılır?

Kombi suyu eksiltiyorsa kombi su basıncını arttırmanız gerekir. Kombideki güncel basıncı, basınç göstergesi ile takip edebilirsiniz. Kombi basıncının olması gereken ideal değer 1.5 bardır. Eğer kombi basıncı 1.5 barın altına düşmüşse vana açılarak su takviyesi yapmanız gerekir. Kombinin suyu azaldığında, basınç düştüğünde ve ekranda hata kodu yandığında kombi basıncını arttırarak sorunu çözebilirsiniz.

Eğer su basmanıza rağmen basınç yükselmiyorsa farklı bir sorun ya da arıza meydana gelmiş demektir. Ve bu durumda da kendiniz cihaza hiçbir müdahalede bulunmamalı, en kısa sürede yetkili servis ile iletişime geçmelisiniz.

Kombi Su Eksiltmesi Nelere Sebep Olur?

 • Kombi neden su eksiltir sorusunun cevabı çok büyük olasılıkla kalorifer tesisatında kaçak olduğu içindir. Eğer kalorifer tesisatında kaçak varsa kombi sık sık su eksiltir ve buna bağlı olarak da kombi basıncı düşer.
 • Kombi su basıncı düştüğünde hem sıcak suyunuz devreye girmez hem de kaloriferler yanmadığı için petekleriniz ısıtmaz. Dolayısıyla özellikle de kış aylarında yaşanan kombi su eksiltme sorununa en kısa sürede çözüm bulmak gerekir.
 • Kombi, kalorifer tesisatındaki arıza sebebiyle su eksiltiyorsa su eksilmesi olan yerlerde duvarlarda kabarma ya da rutubet meydana gelebilir.
 • Kombi su kaçaklarında su kaçağı olan dairede ya da alt katında genellikle hiçbir ıslaklık belirtisi görülmez. Bu yüzden herhangi bir ıslaklık olmaması sizi yanılgıya düşürmemeli. Kalorifer tesisatındaki kaçak dairedeki ıslaklık takip edilerek değil su basıncını gösteren ekran takip edilerek anlaşılabilir.
 • Kombi, radyatör tesisatındaki su sızıntılarından dolayı su eksiltiyorsa ısıtma sistemindeki bu su kaçağı, alt kattaki komşunuzun tavanından su damlamasına neden olabilir.
 • Bunların yanı sıra bazen parkelerin kabarması ya da duvarın bir kısmında nemlenme meydana gelmesi de kombi kaçak sorununun belirtileri olabilir.
 • Kombi su basıncının düşmesi durumunda kombiye herhangi bir zarar gelip gelmeyeceği konusu en çok merak edilen konulardan biri. Eğer kombinizin su basıncı düşerse kalorifer tesisatı ya da kombiye herhangi bir şekilde zarar gelmez. Çünkü sistem yazılımında birtakım güvenlik önlemleri bulunur. Bu sebeple, kombi su basıncı düştüğü zaman cihaz, çalışmayı durdurur. Böylece kombinin zarar görmesi engellenmiş olur.
 • Eğer kombinin basıncı 1 barın altına düşerse, cihaz kapanır. Dolayısıyla kombinin kapanmaması için basınç değerinin hiçbir zaman 1 barın altına inmemesi gerekir.
 • Kombinizin basıncı düştüğünde cihazın alt tarafında bulunan su doldurma musluğu ile su takviyesi yapabilirsiniz. Musluğu açmanıza rağmen gösterge yükselmiyorsa, vanayı açtığınız zaman su dolma sesinin gelip gelmediğini dikkatlice dinlemelisiniz. Musluğu açtığınız zaman su doldurma sesi geliyorsa bar göstergesi arızalı demektir. Bu durumda arıza, tesisat ya da eşanjörden kaynaklı değildir yalnızca göstergenin değiştirilmesi gerekir.
 • Eğer su doldurma musluğunu açtığınızda su doldurma sesi gelmiyorsa ana şebeke basıncının normal olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Bunun için de mutfaktaki su musluğunu açın ve elinize musluğun ağzını kapatın. Eğer suyu bu şekilde kesebiliyorsanız su basıncı düşük demektir. Eğer suyu kesemiyorsanız su basıncı iyidir ve sorun kombinizdedir.
 • Ayrıca su doldurma musluğu kireçten tıkanmış olabilir, sökülüp kontrol edilmesi gerekir. Eğer arızalı ise yenisi ile değiştirilmelidir.

Kombi Su Eksiltmesi Tamiri Nasıl Yapılır?

Kombi Neden Su Eksiltir 1

Kombi su eksiltmesi tamiri için ilk olarak kaçak tespiti yapılır. Su kaçağı olan alan noktasal olarak tespit edildikten sonra bakım ve onarım işlemine geçilir. Kombi tesisatındaki borularda oluşan kaçaklar için özel olarak üretilen su kaçağı kimyasalları kullanılır. Su kaçağı olan tesisat borusunun içine kimyasal enjekte edilir. Bu şekilde yapılan tamirat sayesinde tesisat boruları herhangi bir zarar görmez. Ayrıca bu kimyasallar insan sağlığı açısından da herhangi bir tehdit oluşturmaz.

Kombi su eksiltmesi tamiratı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek isterseniz Alarko Carrier Yetkili Servisleri ile iletişime geçebilirsiniz. Kombideki suyun eksilmesi ve su basıncının düşmesinin birçok farklı nedeni olabilir. Eğer 2-3 ayda bir azalma söz konusu ise endişe etmenize hiç gerek yoktur. Ancak her gün hatta gün içerisinde bile su takviyesi yapmanıza rağmen su azalıyorsa muhakkak alanında uzman biriden destek almalısınız.

i

Kombilerde en çok karşılaşılan problemlerden biri de cihazdan su akması. Eğer kombi su akıtıyor ise cihazın parçalarında sorunlar olabilir. Kombi neden su akıtır diye merak ediyorsanız, sorularınıza yanıt bulmak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.