Kombi Neden Su Akıtır?

Isınma ve sıcak su ihtiyacımızı karşılamaya yönelik olarak tasarlanan kombiler ev ve işyeri gibi küçük ölçekli kapalı alanlarda kullanılır. Bu gibi yerler için ideal ısıtma çözümü olan kombiler, kış aylarında ve soğuk havalarda rahat etmenize yardımcı olur. Ancak kombiler birtakım arızalar ve hatalarla karşılaştığında, çalışma verimi düşer. Bu yüzden kombi bakımının düzenli olarak yapılması, eğer bilinen bir kombi arızası varsa en kısa sürede giderilmesi kombiden istenen verimin alınabilmesi için son derece önemlidir. En çok karşılaşılan kombi arızalarından biri de kombi su akıtması sorunudur. Kombi su akıtıyor ise kombinin çeşitli parçalarında sorun olabilir. Örneğin; genleşme tankı havası eksilmiş ya da delinmiş olabilir. Bunun yanı sıra doldurma musluğunun kırık veya arızalı olması da kombi su akıtma sebeplerinden biridir. Bunlar gibi birçok farklı sebep olabileceğinden kombi neden su akıtır sorusunun yanıtını iyi bilmeniz ve bu nedenlere uygun olabilecek birtakım yardımlar almanız gerekir. Kombinizin neden su akıttığını ve böyle bir durumla karşılaştığınızda ne yapmanız gerektiğini merak ediyorsanız sorularınızın yanıtını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kombi Niye Su Akıtır?

Kombi, birçok farklı sebepten ötürü su akıtıyor olabilir. İşte kombinin su akıtmasındaki bazı sebepler:

 • Kombide karşılaşılan su akıtma problemlerinin %80’i emniyet ventilinden tahliye olmasıdır. Ancak emniyet ventilinden su geliyor olması her zaman emniyet ventilinde sorun olduğu anlamına gelmez.
 • Kombi parçalarında kırılma, delinme ya da çatlama olduğunda kombi su akıtabilir.
 • Emniyet ventili, genleşme tankı, doldurma musluğu, plaka eşanjör, ana eşanjör, hava prujörü, blok ve pompa gibi parçalar kombi su akıtması sorununda arızalı durumdaki muhtemel parçalar olabilir.
 • Yüksek basınç arızası olduğunda kombi su akıtabilir. Pek çok kombi kullanıcısı teknik servislere, kombi su akıtıyor basınç yükseliyor sorunuyla başvurmaktadır.
 • Kombi su akıtıyor basınç düşüyor sorunu da en çok karşılaşılan sorunlardan bir diğeri. Bu sorunun sebebi de emniyet ventili ile ilgili olabilir.
 • Kombi neden su akıtır sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt da kombi bakımının uzun bir süre yapılmamasıdır. Düzenli kombi bakımının önemini bu konuyla birlikte bir kez daha hatırlatmakta yarar var.
 • Kombiye fazla su basıldığında da kombi su akıtabilir.
 • Kombinizin altında bulunan su doldurma vanası arızalanmışsa da kombi su akıtabilir.
 • Eğer su, kombi altındaki borulardan akıyorsa bu durum büyük olasılıkla tesisatla alakalıdır. Bu sorunla ilgili bir tesisatçıdan yardım almanız gerekir.

Kombi Neden Su Akıtır 1

Kombi Su Akıtıyor, Ne Yapmalıyım?

Kombi su damlatıyor ise öncelikle bunun olağan bir arıza olduğunu düşünüp paniğe kapılmamalısınız. Ancak böyle bir problem muhakkak uzman yardımı alınması gereken bir problemdir. Bu yüzden problemi fark ettiğinizde mutlaka teknik destek ekibini aramalısınız. Teknik servis ekibi gelene kadar bir kullanıcı olarak yapabilecekleriniz ise şunlardır:

 • Doldurma musluğunu kontrol edin, açıksa kapatın.
 • Kesinlikle cihaza herhangi bir müdahalede bulunmayın.
 • En azından teknik servis ekibi gelene kadar su akıntısı dursun isterseniz, kombi altındaki sağdan ikinci boru üstündeki vanayı kaptın. (Bu işlem, sıcak su almanızı önler.)
 • Eğer su akıntısı yüksek basınç sorunundan kaynaklanıyor ise kombi su basıncını 1,5 bar civarında tutmak için tesisat tahliye vanasından su akışı sağlayabilirsiniz.

Kombi su kaçırıyor ise kombide ya da kombi parçalarında bir arıza meydana gelmiş olabilir. Bu arızayı tespit etmek için mutlaka teknik servise başvurmak gerekir. Teknik destek ekibi cihazı kontrol ederek su akıtmaya sebep olan sorunu anlamaya ve gidermeye çalışır. Herhangi bir teknik uzman yardımı almadan kendiniz cihazla uğraşmaya, cihazı açmaya kesinlikle çalışmayın. En güvenli ve doğru çözüm için muhakkak teknik bir uzmandan yardım alın.

Dilerseniz Alarko Carrier Yetkili Servisler sayfasından size en yakın yetkili servisi ve iletişim bilgilerini öğrenebilirsiniz.