Kombi Neden Isıtmaz?

Montajını yaptırdığım yeni / mevcut kombi neden ısıtmaz, sorusunun farklı pek çok yanıtı olabilir. Doğal gaz kullanımına imkân tanıyan ve sıcak su ihtiyacını karşılayan, evsel hemen her mekânda görebileceğiniz kombiler, işlevleri gereği günlük hayatın olmazsa olmazlarından biri. Hemen her gün doğal gaz ya da sıcak su noktasında faydalanıldığı için hâliyle kombilerin arızası, ısıtma sorunu yaşaması gündelik hayatı da önemli ölçüde sekteye uğratabiliyor. Kullanıcılar da kombi çalışıyor ama ısıtmıyor minvalinde internet aramaları yaparak buna çözüm bulmaya çalışıyor ya da direkt kombi bakım servislerini arayarak işin profesyonellerine danışıyor. Montajın doğru yapılması, radyatör ve kombi büyüklüğünün yeniden kontrol edilmesi gibi belli başlı önlemler olsa da işler bazen daha karmaşık hâle de gelebiliyor. Yazımızı inceleyerek siz de kombinizin petekleri ya da suyu ısıtma performansındaki kaybının nedenlerini öğrenebilir, hemen çözüme kavuşabilirsiniz.

Kombi Neden Isıtmıyor Olabilir?

Kombim suyu ısıtmıyor, diyorsanız öncelikle cihazınızın periyodik bakımlarını en son ne zaman yaptırdığınızı hesaba katmanız gerekebilir. Periyodik bakımlar, kombilerdeki muhtemel arızaların tespitini, önlenebilir problemlerin erken teşhisini sağlayabilir. Bu açıdan kombinizin periyodik bakımlarını yetkili birimlere / kombi servislerine ulaşarak yaptırabilirsiniz. Kombi suyu neden ısıtmaz denildiğinde sorunun yanıtı cihazın diyafram contası ile ilgili de olabiliyor. Diyafram sistemli kombilerin ısıtmama problemi yaşatması gibi durumlarda genellikle diyafram contası kontrol edilebiliyor. Şayet çetin kış şartları yaşıyorsanız ve kombi petekleri ısıtmıyor diyorsanız o zaman ise bu durum peteklerde hava olduğunun bir işareti olabilir. Bazı tüketiciler, kombilerinin musluk suyunu ısıtabildiğini ancak petekleri ısıtmadığını söylediklerinde akla gelebilecek ilk sebep peteklerde hava kalmış olabileceğidir. Peteklerde bulunan hava nedeniyle petek içerisinde su dolaşımı engele takılabiliyor ve bu da ısınma sorunu olarak karşınıza çıkabiliyor. Peteklerin ısınmaması ile ilgili bir diğer neden ise kombideki suyu peteklere gönderen pompanın arızalanmasıdır. Bir ihtimal, kombinizdeki bu pompa arızalanmış ve bu nedenle peteğiniz ısınmıyor olabilir. Suyu peteklere gönderen bu sirkülasyon pompası arızalandığı takdirde ısınan suyun peteklere gitmesi pek olası değildir. Bununla beraber hem kaloriferleriniz ısınmıyor hem de musluklarınızdan sıcak su gelmiyorsa o zaman büyük parçalarda sorun olabilir. Kombi çalışıyor ama ısıtmıyor gibi bir durumla karşı karşıya kaldığınızda her şeyden önce kombinizin ısıtma sorununun hangi yönde olduğunu öğrenmeniz de avantajınıza olabilir. Yani, kaloriferiniz ısınıyor ancak su sıcak akmıyorsa problem büyük parçalarda olmayabilir ve küçük bir tamir & onarım işlemi ile problem çözülebilir. Tekrar sıcak su akmamasının nedenlerini sıralamak gerekirse; bunun sebebi cihazın irili ufaklı pek çok parçasının arızalanması ile ilgili olabilir. Bunun yanı sıra, cihazınızın su basıncını kontrol etmeniz de yetkili servise ulaşmadan önce yapabileceklerinizden biri. Su basıncının 1,5 bar seviyesinde olması gerekiyor.

Kombi Neden Isıtmaz 1

Kombi Isıtmıyorsa Ne Yapabilirsiniz?

Kombi petekleri ısıtmıyor ne yapmalıyım, diyorsanız öncelikle bu durumun tesisat sisteminiz ile ilgili olması kuvvetle muhtemel. Periyodik kombi bakım süreçlerinin aksaması, 1 yıldan fazla zaman boyunca kombi bakımının yapılmaması gibi durumlarda bu sorun ortaya çıkabiliyor. Şayet kalorifer peteklerinde hava varsa, ki bu en sık yaşanan sorunlardan biridir, o zaman çözüm de çok basittir ve kendiniz bunu yapabilirsiniz. Her peteğin üzerinde çıkış vanası ile beraber bir de purjör vanası bulunuyor. Purjör vanasını, purjör anahtarı ya da düz tornavida ile gevşetip içeride biriken havanın çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem esnasında su akabileceği için yanınızda bir bardak ya da kap olmasında da yarar var. Su akınca da peteğin içerisindeki hava bitmiş demektir. Peteklerinizin içerisinde tıkanıklık varsa bunu kendi başınıza halletmeniz zor olabilir. Bunun için kombi servisiniz ile iletişime geçmeniz öneriliyor. Şayet kireçlenme söz konusuysa da yıllık kombi bakımınızı ihmal ediyorsunuz demektir. Eğer kombi basıncı düşük olduğu için ısınma sorunu yaşıyorsanız, kombinin altında bulunan su takviye musluğunu açmanız gerekiyor. Su takviye musluğu şebeke suyuna bağlı olup basıncı ideal seviyeye çıkarmanızı sağlayabilir. Bar göstergesi 1,5 olduğunda musluğu kapatarak sorununuzu çözebilirsiniz. Kombi suyu ısıtmıyor ne yapmalıyım, diyorsanız da kendi başınıza ve ancak yetkili servisin uygulayabileceği farklı yöntemler var. Peteklerin ısınmamasındaki çözümlerden biri burada da geçerli. Kombilerde ideal basınç seviyesi 1,5 olduğundan bu değerin altında düşüldüğünde su da sıcak akmıyor. Dolayısıyla bu problemi çözmek için de bar göstergesini 1,5’a getirebilirsiniz. Üç yollu vana arızası da suyun sıcak akmasına engel olabilir. Bu tip arızalarda genelde akan sıcak su aniden soğuyor. Bunun için kombi bakım servisinizi çağırmanız gerekiyor. Mutfak ya da banyonuzdaki musluklardan biri sıcak diğeri soğuk akıyorsa mutfak ya da banyo bataryanız da bozulmuş olabilir. Bunun için de tabii ki arızalı bataryanızı değiştirmeniz kökten bir çözüm olacaktır.

Eğer yeni bir kombiye ihtiyaç duyuyorsanız Alarko Carrier’daki birbirinden kaliteli kombi modellerini inceleyebilirsiniz.