Klima Neden Su Akıtır?

Yaşam alanlarımıza iklimlendirme konusunda konfor sunan cihazlar olan klimalarda, kimi zaman çeşitli arızalar meydana gelebiliyor. Klimalarda en çok karşılaşılan problemlerden biri su akıtma sorunu. Klimaların dış ünitesinden ya da iç ünitesinden akan su, klima kullanıcılarını endişelendirebiliyor. Bu yüzden bu yazımızda klima neden su akıtır, klimanın su akıtmasına sebep olan faktörler nelerdir gibi soruların yanıtlarını ele aldık. Keyifli okumalar!

Klima Neden Su Damlatır?

Klimalar, birçok farklı sebepten ötürü su akıtabilmektedir. Günümüz klimaları iç ve dış üniteden oluştuğu için klima su akıtma sorunu iç ünite ve dış ünite özelinde ele alınmalıdır. Dolayısıyla klima su damlatma sorununun sebebi ve çözümü, klimanızdan akan suyun iç üniteden ya da dış üniteden olmasına göre farklılık gösterir.

Klima Dış Ünite Neden Su Akıtır?

Klima neden su akıtır sorusunu soran birçok klima kullanıcısının yaşadığı sorun dış ünitede meydana gelmektedir. Eğer sizin de klimanızın dış ünitesi su akıtıyorsa öncelikle endişelenmeniz gereken bir durum olmadığını belirtelim. Klimaların iç ünitesinde bulunan nem, gider borusu aracılığıyla dışarıya gönderilir. Dış ünitenin montajı doğru bir şekilde yapıldıysa, dış ünitenin su akıtması normaldir. Ancak eğer klima dış ünite montajında bir sorun varsa ve dış üniteden su gelmiyorsa bu durumda doğru montaj için servis yardımı alınmalıdır.

Klima, soğutma yaparken bakır boruların bağlantı elemanlarında havadaki nem oranına bağlı olarak yoğuşmadan kaynaklı su sızıntısı olabilir. Ayrıca klima ısıtma veya defrost yaparken dış üniteden aynı şekilde yine su akabilir. Tüm bunlar normal olarak kabul edilir. Klima defrost yapıyorsa işlem bitiminde su akıntısı da kesilecektir.

Klima dış ünite neden su akıtır sorusuna genel olarak bu şekilde cevap vermek mümkün. Yani klimanızın dış ünitesinden gelen suyun herhangi bir arıza belirtisi olmadığını söyleyebiliriz. Klima neden su akıtır diye endişe edilmesi gereken durum, klimanın dış ünitesinden değil iç ünitesinden su geliyor olmasıdır.

Klima Neden Su Damlatır

Klima İç Üniteden Neden Su Akıtır?

Eğer klimanız iç üniteden su akıtıyorsa o halde klimada bir sorun var demektir. Klimanın iç ünitesinde su akıntısı olması normal kabul edilen bir durum değildir. Klima iç ünite su akıtıyor ise sebepleri şunlar olabilir:

 • Klima gazı eksik olabilir.
 • Klima gazı fazla olabilir.
 • Klimanın iç ünitesi dengede durmuyor olabilir.
 • İç ünite peteği kirlenmiş olabilir.
 • Drenaj hortumunda delinme ya da tıkanma durumu söz konusu olabilir.
 • Klima iç ünite tasında delinme durumu söz konusu olabilir.
 • Plastik gövdede çatlama meydana gelmiş olabilir.
 • Klima iç ünite tası kırılmış olabilir.
 • İç ünite fanında arıza meydana gelmiş olabilir.
 • İç ünitede buzlanma olabilir.
 • Buzlanma sonrası tıkanma olabilir.
 • Montaj hatalı olabilir.
 • Drenaj hortumunun duruşunda bir sorun olabilir. (Hortum aşağı meyilli olmayabilir.)

Klima İç Ünite Su Akıtıyor, Ne Yapabilirim?

Klima iç ünite su damlatıyor ise servis öncesi yapmanız gerekenleri uygulayabilirsiniz. Normalde klimalarda drenaj hortumunun ucu açık olmalıdır, yönü ise aşağıya bakmalıdır. Servis çağırmadan önce drenaj hortumunun kontrolünü sağlayabilirsiniz. Yönünün aşağıya baktığından, ucunun da açık olduğundan eminseniz tıkalı olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer hortumun ucu tıkalı ise temizleyebilirsiniz.

Eğer drenaj hortumunun ucu pet şişe, damacana, kova vb. cisimlerin içindeyse ve içi doluysa hortumun ucu tıkandığından su tahliyesi engelleniyor olabilir. Bu sebeple de suyu geri basıyor ve iç üniteden damlatıyor olma ihtimali yüksektir. Bu durumda drenaj hortumunun mevcut olduğu cisimdeki suyu boşaltmalısınız.

Eğer klimanızı nemli bir ortamda ve uzun süre soğutma konumunda çalıştırıyorsanız hava çıkış noktalarında damlama olabilir. Böyle bir durum yaşandığında fan hızını en yüksek seviyeye çıkartarak tekrar deneyin.

Tüm bunların yanı sıra makinenin filtreleri kirli olabilir ve bu da klima iç ünitesinden su akmasına neden olabilir. Bu durumda servis çağırmadan önce makinenin filtrelerini temizleyebilirsiniz.

Bütün bunları denedikten ve kontrol ettikten sonra bile klimanın iç ünitesinden su akmaya devam ediyorsa, sorunun çözümü için yetkili servisten destek almanızı öneririz. Eğer yeni bir klimaya ihtiyacınıza varsa ise Alarko Carrier’in birbirinden kaliteli, tasarruflu ve dayanıklı klima modellerini inceleyebilirsiniz.

Alarko Carrier KlimalarıInverter klima ve özellikleri hakkında bilgi almak için hemen tıklayın!