Evin Havasını Temizleyen Bitki Türleri Nelerdir?

Doğanın mucizevi varlıkları olan bitkiler sağlıklı bir yaşamın temelinde bulunuyor. Beslenmeden estetik unsurlara kadar hayatımızın her alanında bitkilerin mucizevi etkilerinden faydalanıyoruz. Peki bitkilerin evin havasını temizlediğini de biliyor muydunuz? Araştırmalar bitkilerin hava akımının düşük olduğu alanlarda zararlı gazları temizleme özelliğine sahip olduğunu gösteriyor. Buna ek olarak bitkiler özellikle besin üretimi sırasında formaldehit, amonyak ve benzen gibi insan sağlığına zararlı olan gazları kullandığı biliniyor.

Bitkilerin bu özelliğinden yararlanarak daha temiz atmosfere sahip bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. Tabi evinizde her bitkiyi büyütmek pek mümkün değil. Çünkü bitki türlerinin çoğunluğu ev ortamında yetişmeye uygunluk göstermiyor. Bu yazımızda sizin için bu iki kriteri taşıyan bitki türlerini derledik. Hem ev ortamına uygun hem de hava temizleyen bitki türlerini içeriğimizde bulabilirsiniz.

Havayı Temizleyen Bitkiler

Havayı temizleme etkili ev bitkileri arasında estetik görünümü ve kolay bakımıyla öne çıkan birçok tür bulunuyor. Size bahsedeceğimiz bitki türlerine her alanda yer verebilirsiniz. Hava temizleyen çiçekler ve bitkilerden bahsetmeden önce şunu da belirtmemizde fayda var. Özellikle gece boyunca hava temizleme özelliğine sahip olan türlerin oksijen tükettiği de biliniyor. Bunun için uyku alanlarınızda bitki türlerine daha az yer vermeniz oldukça önemli. Çünkü sağlıklı bir uyku için havadar ve oksijen oranının yeterli seviyede olduğu bir alana ihtiyacınız var. Bu konuda ekstra bilgi almak isterseniz “Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler” adlı yazımıza göz atabilirsiniz. Şimdi gelelim gece havayı temizleyen çiçeklere ve bitki çeşitlerine.

1- İngiliz Sarmaşığı

Duvar sarmaşığı olarak da bilinen tür hızlı büyüme özelliği sayesinde evinizi kısa bir sürede yeşillendirebilir. Özellikle askılı saksılarda ve evin duvarlarında konumlandırılan bitki bulunduğu alana estetik bir görünüm katar. İngiliz sarmaşığı dikkat çekici görüntüsünün yanında bakımıyla da evde bulundurmak için ideal seçenekler arasında yer alır. Güneş seven bitki türü aydınlık alanlarda daha hızlı büyür. Bununla birlikte sarmaşığı toprağı kurudukça düzenli olarak sulamanız yeterlidir. Ev atmosferini temizlerken şık bir görünüm elde etmek için duvar sarmaşığını tercih edebilirsiniz. Havayı temizleyen bitkiler arasında yer alan tür hakkında şunu da belirmeden geçmeyelim. İngiliz sarmaşığının sap kısmında kimyasal içerdiğinden dolayı tüketilmemesi gerekir. Aksi takdirde çeşitli sağlık problemleriyle karşılaşabilirsiniz.

2- Areka Palmiyesi

Kimyasalları filtreleme özelliğine sahip olan bitki türü, özellikle NASA’nın yaptığı temiz hava isimli çalışmasında başı çekiyor. Çeşitli kimyasalların emilimini sağlayan areka palmiyesine evinizin her alanında yer verebilirsiniz. İnsan sağlığına faydalı etkisi bulunan türün bakımı da oldukça kolay. Areka Palmiyesinin sağlıklı bir şekilde büyümesi için doğrudan güneş almayan fakat aydınlık olan bir alana yerleştirmeniz yeterlidir. Buna ek olarak bitkinin humuslu ve nemli bir toprağa sahip olması gerekir. Son olarak Areka Palmiyesinin yapraklarını ve toprağını düzenli olarak sulayarak bakımını sağlayabilirsiniz.

3- Dracaena

Formaldehit ve benzen gibi kimyasalları temizleyen tür dekoratif unsur olarak da değerlendirilebilir. Oldukça şık görünen Dracaena bitkisiyle salon ve mutfak gibi alanlarda şık bir stil oluşturabilirsiniz. Sıcak ortamda büyüyen Dracaena bitkisi aşırı sulamaya karşı düşük toleransa sahiptir. Bunun için bitkinizi düzenli aralıklarla sık olmayacak şekilde sulamaya özen gösterin. Eğer bitkinin yapraklarında kararmalar mevcutsa aşırı sulamışsınız demektir. Bundan hareketle Dracaena bitkinize özel bir sulama rutini oluşturabilirsiniz.

4- Aloe Vera

Evdeki havayı temizleyen bitkiler arasında belki de evlere en çok konuk olan bitkidir Aloe Vera. Cilt sağlığına faydaları bitmekle bilmeyen bitkinin ev atmosferinde de filtreleme etkisi bulunuyor. Şık görüntüsü ve kolay yetişmesiyle ünlü olan Aloe Vera bitkisine evinizde daha çok yer vererek hava temizleme özelliğinden yararlanabilirsiniz.

5- Barış Çiçeği

Havayı temizleyen çiçekler arasında yer alan tür naif görüntüsüyle bulunduğu alanda şık bir stil yaratıyor. Amonyak, benzen ve trikloretilen gazlarını filtreleme özelliğine sahip olan barış çiçeğine birçok alanda yer verebilirsiniz. Geniş yapraklara ve büyük çiçeklere sahip olan türü tercih etmeden önce şunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Barış çiçeği özellikle bahar aylarında etrafa polen saçabilir. Eğer polen alerjiniz varsa barış çiçeğini evinizde bulundurmadan önce bir kez daha düşünün.

6- Kurdele Çiçeği

Kirli havayı temizleyen bitkiler listemizin şık ve naif çiçeği olan türü aslında oldukça popülerdir. Çünkü kurdele çiçeği evlerin geleneksel salon bitkileri arasında yer alır. Hava kirliliğini temizleyen tür hem masa hem de askılı saklı için uygundur. Çünkü kurdele çiçeği büyüdükçe yaprakları aşağı doğru sarkar. Her alana uyum sağlayabilen ve bakımı kolay bitkiler arasında bulunan kurdele çiçeğine evinizin her alanında yer verebilirsiniz.

7- Paşa Kılıcı

Hava temizleyen salon bitkileri arasında oldukça popüler olan tür kolay yetişilebilir. Her ortama uyum sağlayan paşa kılıcı az sulansa bile canlılığını korumaya devam eder. Genellikle güneş ışığını sevse de karanlık alanlar da yetiştiği bilinir. Bitki yetiştirme konusunda tecrübesizseniz özellikle tercih edebilirsiniz. Ortamın havasını temizleyen paşa kılıcı bunula birlikte yanık ve yara tedavilerinde de sıklıkla kullanılır. Bitkinin bu özelliğine karşın kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Bunun için paşa kılıcına evcil hayvanınızın olmadığı alanlarda yer vermenizde fayda var.

8- Kauçuk Ağacı

Dolgun yapraklarıyla bulunduğu alana çarpıcı bir görünüm kazandıran tür etkili hava temizleme özelliğiyle listemizin konuğu. Kauçuk çiçeği olarak da bilinen bitki susuzluk gibi olumsuzluklara karşı oldukça dayanıklıdır. Bu özelliği sayesinde bakımı kolay bitkiler arasında bulunsa da havadar alanlara konumlandırılması oldukça önemlidir. Çünkü kauçuk çiçeğinin sağlıklı bir şekilde yetişmesi için bol hava gereklidir. Bunun için kauçuk ağacını pencere çevresi ve salon gibi geniş alanlara konumlandırabilirsiniz.

9- Salon Sarmaşığı

Hava temizleyen iç mekan bitkileri arasında yer alan tür hızlı büyüme özelliğiyle evinize dikkat çekici bir görünüm sağlar. İç mekanda 2.5 metreye kadar büyüyebildiği bilinen salon sarmaşığını havadaki karbonmonoksit gazını temizleme özelliği mevcuttur. Bununla birlikte ev ortamında oluşabilen kötü kokunun da giderilmesine destek olur. Kalp şeklinde yapraklara sahip olan bitki türü görünümüyle evinizi güzelleştirirken ev atmosferini de daima temiz tutar.

10- Benjamin

Naif yapraklarıyla eve şıklık getiren Benjamin çiçeği, filtreleme özelliğiyle de ortam havasının steril kalmasını sağlıyor. İnsan sağlığı için zararlı bulunan trikloretilen ve ksileni gibi gazları temizleyen tür, dayanıklı yapısı sayesinde fazla bakım gerektirmiyor. Bu türün sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak için yapmanız gereken tek şey aydınlık bir alana konumlandırmanız. Güzelliğiyle bilinen Benjamin çiçeğinin mucizevi etkisiyle evinizin havasını düşünmenize hiç gerek yok.

Steril bir ortam için evde havayı temizleyen bitkileri sizinle buluşturduk. Bu türlere evinizin farklı alanlarında yer vererek etkilerinden faydalanabilirsiniz. Tüm bunların yanında evinizdeki kirli hava ve kötü koku oluşumunun önüne geçmek için Alarko Carrier’ın birbirinden fonksiyonel klima çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Evinizin ısınma, soğutma ve havalandırma çözümlerine dair tüm bilgiler Alarko Carrier Plus’ta sizi bekliyor.

Alarko Carrier Hava Temizleme Cihazları

Evinizin nem dengesini korumanıza yardım olacak yöntemler için “Evdeki Nem Oranı Nasıl Azaltılır?” yazımızı inceleyebilirsiniz.