Evdeki Nem Oranı Nasıl Azaltılır?

Yaşam alanındaki nem oranının dengeli olması, sanılanın aksine oldukça önemli bir konudur. Çünkü aşırı nem oranı evinizde küf oluşumuna sebep olabilir. Bununla birlikte eviniz sinek ve böcek gibi haşereler için ideal yaşam alanı haline gelebilir. Bu tür sorunlarla karşı karşıya kalmamanız adına evin nemini azaltma yöntemlerini sizler için derledik. Size sunduğumuz yöntemleri dikkatle inceleyerek evinizin sağlığınız için daha güvenli bir hale gelmesi amacıyla uygulayabilirsiniz. Peki gerçekten bir evin nem oranı bu kadar önemli mi? Bu sorularınıza yanıt bulmak ve yaşam alanınızı daha konforlu bir hale getirmek için hadi başlayalım!

Bir Evin Nem Oranı Kaç Olmalı?

Evdeki Nem Oranı Kaç Olmalı

Kapalı alanların içerisinde oluşan nem oranı evin konumu, güneş görmesi ve havalandırması gibi birçok faktöre bağlıdır. Bu unsurlar su buharı olarak da bilinen nem oranını önemli ölçüde etkiler. Bir evin nem oranı ölçüm cihazlarıyla kontrol edilebilir. Klima, kombi ve termostat gibi iklimlendirme amaçlı kullanılan cihazlarda bu özelliklere sahip ürünleri bulabilirsiniz. Araştırmalar evin nemi kaç olmalı gibi sorulara dengeli bir cevap veriyor. Yani bir evin sağlık koşullarına uygun ortam haline gelebilmesi için nem oranının %50 olması gerekiyor. %60 veya %40’lık nem oranına sahip evler sağlıklı yaşam ortamı oluşturmak için uygun görülmüyor. Peki %60’lık nem oranına sahip bir evde yaşıyorsanız ne gibi sorunlarla karşılaşırsanız? Gelin bu konuya yakından bir göz atalım.

Nemli Evde Yaşamanın Zararları

Aşırı nemli bir evde yaşamak hem sağlınızı hem de yaşam alanınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Bunun için evinizin nem dengesini korumaya özen göstermelisiniz. Yüksek nem oranına sahip bir evde yaşamanın getireceği olumsuzlukları şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Yüksek nem oranı böcek ve haşere oluşumuna sebep olabilir.
  • Evinizde küf ve kararma gibi hasarlar yüksek nem oranıyla ilişkilidir.
  • Ciltte yağlanma ve öksürük gibi problemlerle karşılaşılabilir.
  • Nefes darlığı gibi problemler de evdeki nem oranıyla alakalı olabilir.
  • Özellikle güneş görmeyen alanlarda rutubet oluşabilir.

Yukarıda bahsettiğimizi sorunlara sıklıkla rastlıyorsanız, yüksek nem oranı olan bir yaşam alanına sahipsiniz demektir.

Evin Nemini Azaltma Yöntemleri

Yüksek nem oranının size ve yaşam alanınıza verdiği zararlardan yukarıdaki başlıkta bahsettik. Bu durumun çözümünü anlatmadan önce yüksek veya düşük nem oranını nasıl anlayabiliriz konusundan başlayalım. Nem dengesizliğini tespit edebilmek için kendi deneyimlerinizi ve evinizi inceleyin. Yukarıdaki başlıkta bahsettiğimiz zararların görülmesi halinde, evinizde yüksek nem problemi var demektir. Şimdi gelelim bu durum için yapabileceklerinize.

Evinizi Sık Sık Havalandırın

Evdeki nem oranı nasıl düşürülür gibi sorulara karşı verebileceğimiz en basit cevap havalandırma yöntemidir. Evinizde yüksek nem oluşmasının nedeni biraz da havasızlık kaynaklıdır. Bunun için evinizi düzenli olarak havalandırın. Tüm pencereleri açarak evinize temiz hava girmesini sağlayın. Mutfak ve banyo gibi aşırı nem oluşumunun görüldüğü alanları da havalandırmayı ihmal etmeyin. Böylece evinizdeki tüm alanların nem dengesini pratik bir şekilde koruyabilirsiniz.

Bitkilerden Yardım Almayı İhmal Etmeyin

Evdeki Nem

Evdeki nem nasıl azaltılır konusunda bitkiler baş destekçiniz olabilir. Çünkü bazı bitki türleri bulunduğu alanın nemini dengeleme özelliğine sahiptir. Bu özellikteki bitki çeşitlerini tercih ederek evinizin nem dengesini koruyabilirsiniz. Oda nemi azaltma özelliğine sahip olan bitki çeşitleri arasında İngiliz sarmaşığı, barış zambağı, kurdele bitkisi ve hava karanfili türleri öne çıkıyor. Bu bitkiler estetik görünümüyle bulunduğu alana farklılık katarken havayı temizliyor ve nemi dengeliyor. Evinize canlılık katmak ve sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmak için bitkilerin mucizevi etkisine güvenin.

Ufak Tefek Eklemeler Yaparak Evinizin Nem Dengesini Koruyun

Evdeki Nem Oranı 1

Odanın nemi nasıl düşürülür sorununa çözüm olarak bazı maddelerin ve ürünlerin desteği yeterli olabilir. Örneğin karbonat maddesinin nem çekme özelliği bulunur. Evinizin belirli köşelerine torbalar halinde karbonat yerleştirerek nem oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Bununla birlikte tuz lambaları da yüksek neme karşı iyi bir alternatif. Mutfak alanı içinse davlumbaz kullanımı yüksek nem oluşumunu önlemek için ideal. Yemek pişirme sırasında oluşan buharın neme dönüşmemesi için ürünleri kullanabilirsiniz. Evinizin yalıtım ve tesisat durumu da nem oluşumunu tetikleyen unsurlar arasında yer alıyor olabilir. Bunun için evinizin yapısını tekrar gözden geçirmenizde fayda var.

Evinizin nem dengesini korumak için sunduğumuz basit yöntemleri uygulayarak faydasını gözlemleyebilirsiniz. Bu yöntemlerin yanında nem emici özellikli klima çeşitlerini veya nemlendiricileri de tercih edebilirsiniz. Evdeki nemi azaltmak için ne yapmalı hususunda ihtiyacınız olabilecek tüm bilgileri sizinle buluşturduk. Tüm bunlara ek olarak evdeki nem oranının uyku sağlığını olumsuz yönde etkileyebildiğini de eklemeden geçmeyelim.

Alarko Carrier Hava Temizleme Cihazları

Uyku sağlığı için yapılması gerekenler diğer uygulamaları “Kaliteli Uyku İçin Yapılması Gerekenler” adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.