Evde Serinleme Yöntemleri

p>Her yıl sıcaklıkların gitgide daha da arttığı yaz aylarında evde serinleme yöntemlerine başvurmamak neredeyse imkansız. İster cam pencere açıp evin içinde rüzgar estirmek ister klimayı en düşük dereceye ayarlayıp sürekli açık tutmak olsun, bu yaz da evde serinleme yolları arasından seçmece yapılacağı kesin. Yoksa siz de bu yaz evde serinlemek için size en uygun, en pratik ve düşük maliyetli yöntemleri mi arıyorsunuz? O zaman doğru yerdesiniz. Burada paylaşacağımız evde serinleme yöntemleri ile aile bütçenizi yormadan evinizi serinletebilir, bunu yaparken de aynı anda doğayı ve çevrenizi de koruyabilirsiniz. İşte önümüzdeki yaz için birbirinden etkili evde serinleme yöntemleri önerilerimiz.

1. Perdeleri, storları ve güneşlikleri kapatın.

Özellikle evin batı cephesinde yer alan pencerelerin perdelerini kapatma vakti geldi. Güneşin geldiği yönlerden onu olabildiğince bloke ederek evinizin odalarını daha serin tutabilirsiniz. Eğer yazın özellikle sıcak olmasından şikayetçi olduğunuz bir oda varsa, güneşi maksimum oranda engelleyen black-out fon perde diktirebilirsiniz.

2. Potansiyel ısı kaynaklarını engelleyin.

Evde etkili bir biçimde serinleyebilmek için evinize sadece güneş ışınlarının değil, aynı zamanda farklı ısı kaynaklarının da girmesini engellemeniz gerekiyor. Eğer imkanınız varsa evin her penceresine birer stor taktırarak güneşin kendini gösterdiği alanlarda bu perdelerin ısı iticiliğinden faydalanabilirsiniz. Buna ek olarak evinizde doğal bir gölge oluşturacak büyük salon bitkilerinden faydalanabilir, bu bitkilerin aynı zamanda evinizin havasını temizlemesini de sağlayabilirsiniz. Daha uzun vadeli bir yatırım için evin dış cephesine yalıtım ve izolasyon yaptırabilirsiniz; bu işlem evinizi yazın serin tutacağı gibi kışın da daha sıcak hale getirecektir.

3. Klima ayarınızı doğru ayarlayın.

Elbette evde serinlemek için ne yapmalı dendiğinde akla ilk olarak klima kullanımı geliyor. Günümüzün en yaygın ve en etkili serinleme yöntemleri listesinde ilk sırada yer aldığını göz önünde bulundurursak, buna şaşırmamak gerek. Bununla birlikte yazın 7/24 klima çalıştırma gibi bir lüksünüz olmadığı için bu serinleme yöntemini de olabildiğince dengeli ve tasarruflu bir biçimde kullanmanız gerekiyor. Evinizde serinlemek için klima kullanmayı tercih ediyorsanız, termostatınızı 24-27 dereceye ayarlamanız tavsiye ediliyor. Termostatta yapacağınız 1 derecelik bir oynama bile klimanızın yüzde 10 daha tasarruflu çalışmasına vesile olabilir. Tasarruflu Klima Kullanımı İçin Püf Noktalar yazımızdaki ipuçlarını da takip ederek yaz boyu düşük maliyetli bir klima kullanımına erişebilirsiniz.

4. Tavan pervanelerinden yararlanın.

Son zamanların trend dekorasyon unsurları arasında yer alan tavan pervaneleri, şık oldukları kadar işlevsellikleri ile de geniş kitlelerin beğenisini topluyor. Aynı anda hem aydınlatma hem serinleme çözümü olarak kullanılabilen tavan pervaneleri, düşük elektrik tüketimi olanaklarıyla da cepleri güldürüyor. Eğer halihazırda tavan pervanesi kullanıyorsanız, dönüş yönünü saat yönünün tersine ayarlayarak kendisinden maksimum randıman alabilirsiniz.

5. Kapıları, pencereleri ve benzer boşlukları kapatın.

Özellikle klima çalıştırdığınız alanlarda pencere ve kapıların kapalı olması oldukça önemli bir husus. Klimanızın yaydığı serin havanın odayı serinletmesini istiyorsanız, havanın odada kalmasını sağlamanız gerekiyor. Unutmayın ki herhangi bir pencerenin ya da kapının açık olduğu alanlarda klima çalıştırmak, cebinizdeki nakit parayı havaya savurmaktan farksız olacaktır.

6. Güneş battıktan sonra evinizi havalandırın.

Gün içerisinde sıcaklıkların en yüksek olduğu saat aralıklarında kapı ve pencereleri kapatarak evde oturmak oldukça cezbedici bir serinleme yöntemi olabilir; ancak güneş battıktan ve hava serinlemeye başladıktan sonra evinizin de bu doğal serinlikten nasibini almasına izin vermekte fayda var. Hava kararmaya başladığı andan itibaren evinizde doğal bir rüzgar koridoru oluşturarak hem serinlemesini sağlayabilir hem de içerideki havanın olabildiğince tazelenmesine ön ayak olabilirsiniz.

7. Klima yerine alternatif soğutma sistemlerinden faydalanın.

En etkili serinleme çözümü olmasıyla birlikte klima, sizi sıcak yaz günlerinden kurtaracak tek cihaz değil. Tıpkı tavan pervanesi gibi vantilatör ve hava perdesi modelleri de yararlanabileceğiniz alternatif serinleme araçları arasında.

8. Anlık serinleme çözümlerini deneyin.

En pratik şekilde evde serinlemek için ne yapılır diye sorarsınız, neredeyse sıfır maliyetle alabileceğiniz önlemler de yok değil. Kendinize buz gibi soğuk bir kahve hazırlamak, soğuk bir duş almak veya ensenize nemli bir bez tutmak, anlık olarak serinlemenize imkan tanıyacak kurtarıcı ve pratik yöntemlerden.

9. Tekstil seçiminizi daima pamuktan yana yapın.

Özellikle yazın giydiğiniz kıyafetlerin ve yatak odanızda kullandığınız ev tekstilinin hangi kumaşlardan olduğu serinleme konusundaki etkisi bir hayli büyük. Naylon, sentetik, polyester ve viskoz gibi kumaşlar, nefes alabilen bir yapıya sahip olmadıkları için sizi olduğunuzdan daha sıcak bir ortama sokabilir. Pamuk ise nefes alabilen bir kumaş olduğu için evde bulunduğunuz sürelerde onu tercih etmeniz gerekir. Gece yatarken pamuklu bir nevresim takımı ve pike kullanmayı, giydiğiniz ev kıyafetlerinde ise pamuklu, modal ya da ipek karışımlı kumaşlara yönelmelisiniz. Giydiğiniz pijamaların da pamuklu olmasına ve bol olmasına dikkat etmeniz gerekiyor.

Evde serinleme yöntemleri arasında en uzun ömürlü, en etkili ve en garantili yöntemlerin başında şüphesiz ki klima kullanımı yer alıyor. Siz de Alarko-Carrier’ın klima modellerine göz gezdirerek bu yaz serinliğin keyfini en üst düzeyde yaşayabilir ve yaz boyu rahat edebilirsiniz.

Alarko Carrier Klimaları